DHCP Nedir ?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Nedir?

            TCP/IP protokolü kullanılan ağlarda ,ağa bağlanmak isteyen her bir aygıt için 4 parametre tanımlanması gerekir. Nedir bu parametreler :

  • IP adresi
  • Subnet maskesi
  • DNS adresi
  • Default gateway adresi

           Bu parametrelerden biri eksik olduğu zaman aygıtlar ağa bağlanmakta sorun yaşayacaklardır. Diyeceksiniz ki “İyi de biz bir ağa bağlandığımız zaman bunların hiç birini tanımlamıyoruz ki”. Evet tanımlamıyoruz, bunu bizim yerimize biri yapıyor. İşte bu DHCP‘dir. Adından da anlaşılacağı gibi DHCP servisi ağa bağlanmak için gereken konfigurasyonları dinamik bir şekilde ağa bağlanan her aygıt için yapar.

Örnek:

        Bir ofisimiz var ve 100 tane bilgisayarımız var.Bu bilgisayarların hepsini internete çıkarmak istiyoruz.Ne yapmamız gerekiyor ? Öncelikle bilgisayarımızı kablosuz veya kablolu yoldan ortamadaki ağa bağlamayı deneyeceğiz. Sonra ortamdaki DHCP servisi bilgisayarların ağa bağlanmak istediğini görecek ve hepsinin ayrı ayrı ağ konfigurasyonlarını yapacak.Yani yukarıda saydığımız parametreleri bilgisayarlara atayacak.Ve bütün biligisayarlar ağa bağlanmış olacak.Mutlu son 🙂

Peki ya DHCP olmasaydı?

Ne yapacaktık herbir bilgisayar için bu parametreleri el ile tanımlayacaktık yani 4 x 100 = 400 parametre . Buda çok büyük bir zaman kaybına yol açacaktı.Ve dahası eğer yanlışlıkla iki bilgisayarın ip adresini aynı girersek bir ip çakışması olacaktı bu iki bilgisayar internete çıkamakta sorun yaşayacaktı. İşte DHCP bizi bu zaman kaybından ve bu tür sorunlardan kurtarıyor.

Buraya kadar her şey güzel hocam ,ama bize şöyle birkaç görsel göstersen bu konfigurasyonlar bilgisayarın neresinde tanımlı , DHCP nin bize verdiği parametreleri nasıl görebilir veya değiştirebiliriz?

Öncelikle DHCP servisinin etkin olup olmadığına bakalım:

Denetim Masası > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Ethernet0(Burası bağlandığınız ağa göre değişir) > Ayrıntılar…


DHCP nin etkin olduğunu ve bize atadığı parametreleri görüyoruz.

Ayrıca CMD ekranını açıp , ” ipconfig ” yazarakta bu parametreleri görebiliriz.

Peki dedik ki “Ben DHCP nin bana verdiği parametreleri beğenmedim ben kendim atamak istiyorum”  ne yapacağız?

Denetim Masası > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Ethernet0 > Özellikler > Internet Protokolü sürüm 4 (TCP /IPv4)

Burda yapacağımız işlemde daha öncede dediğim gibi dikkat edilmesi gereken bir nokta var:  IP adresi . Yeni gireceğiniz ip adresini ağdaki her hangi bir bilgisayarın kullanmadığından emin olun. Aksi takdirde IP çakışması olacak ve internete çıkmakta sorun yaşacaksınız.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.